אלקסיתימיה

אלקסיתימיה היא לקות שמאופיינת בקושי משמעותי בזיהוי וביטוי מילולי של רגשות. אנשים עם אלקסיתימיה מתקשים בהבחנה בין רגשות לבין תחושות גופניות (למשל בין כעס לכאב ראש), בניסוח רגשותיהם במלים, בשימוש בדמיון, בהתבוננות עצמית ובאמפתיה כלפי אחרים.

ממה נוצרת אלקסיתימיה?

אלקסיתימיה יכולה להתפתח כמנגנון הגנה מפני מצוקה נפשית או כתוצאה מפגיעות אורגניות. הסוג הראשון הוא של הפרעת אישיות שמתפתחת בתגובה לטראומות, הזנחה או התעללות בילדות. ילדים שסובלים מטיפול הורי לקוי או מטראומות קשות אחרות עשויים להתמודד עם מצבם באמצעות ניתוק רגשי שמתפתח בהמשך ללקות בזיהוי ועיבוד רגשי. תגובה דומה לטראומות יכולה להתפתח גם בבגרות.

מקור נוסף לאלקסיתימיה הוא אורגני. המקור האורגני יכול להיות גנטי (ואכן נמצאה מוטציה גנטית שנפוצה באלקסיתימיה) או פגיעת ראש במבנים המוחיים שמעורבים בעיבוד רגשות. כאשר מקורה של האלקסיתימיה אורגני, היא עמידה יחסית בפני טיפול.

איך אלקסיתימיה משפיעה על החיים?

בצורות רבות, וביניהן בעיות ביחסים, דיכאון, חרדה, סומטיזציה, אובדנות, הפרעות אכילה ושימוש מופרז בסמים, אלכוהול וניקוטין. להלן תיאור קצר של חלק מהבעיות הללו:

  1. בעיות ביחסים ודיכאון – רגשות הם מנוע חשוב לניהול אישי וחברתי. תקשורת על רגשות מאפשרת אלקסיתימיהלאנשים להשתלב בחברה וליצור יחסים קרובים. למשל, פחד ועצב מניעים אנשים לבקש עזרה זה מזה. כעס מניע ליישוב סכסוכים. גם קינאה, בושה ואהבה הם רגשות חברתיים. קושי בזיהוי ובתקשורת על רגשות מוביל לרוב ליחסים דלים וכתוצאה מכך לחיי בדידות וניכור, שנקשרים לדיכאון, חרדה, הפרעות אכילה, התמכרויות ובעיות נוספות.
  2. מחלות סומטיות – מדובר בסימפטומים פיסיולוגיים שאינם מוסברים בממצאים רפואיים. למשל בעיות עיכול או נגעים בעור שאין להם הסבר אורגני. כאשר אנשים אינם מבטאים את רגשותיהם במלים, הם מבטאים אותם בגוף, וכך במקום "אני כועס" או "אני פוחד" מופיעים כאבי ראש או בטן, בחילות, פצעי עור או סימפטומים מטרידים אחרים.
  3. סמים ואלכוהול – אנשים נוהגים להתמודד עם מצוקות בעזרת חברים, דמיון, משחק, תחביבים ועוד. אנשים עם אלקסיתימיה אינם מצליחים להיעזר בטקטיקות אלו, ולעתים קרובות בוחרים בשימוש בחומרים להשגת ניתוק מהמציאות או שחרור חברתי.

טיפול באלקסיתימיה

טיפול באלקסיתימיה מתמקד בזיהוי, ניסוח ועיבוד של רגשות. מדובר בטיפול מתמשך בלבד. ואולם, כאשר הטיפול מצליח מושג שיפור מאוד משמעותי ביחסים חברתיים וזוגיים, בדיכאון, התמכרויות, סומטיזציה והפרעות אחרות.

 

.

יצירת קשר עם ד"ר הדס רמתי
050-6502111
לחצו כאן לייעוץ ראשוני בווטסאפ

 

.

Back to top button
דילוג לתוכן